تکنولوژی LIPP آلمان

شرح سیستم لیپ ( LIPP )

LIPP سریعترین، ساده ترین و مدرن ترین راه برای ساخت سیلو و مخزن با تکنولوژی انحصاری جهانی و اجراء شده در بیش از ۵۰ کشور جهان برای ساخت سیلو و مخازن فولادی بصورت پرسی است . ساخت یک پارچه سیلو توسط دستگاه خودکار در زمان کم با قطر و ارتفاع دلخواه با حدنصاب ۳ تا ۴۰ متر قطر و تا ۳۰ متر ارتفاع قابلیت اجراء دارد .

سیستم پرسی انحصاری لیپ ماننده کمربندی در فواصل معین بصورت مارپیچ به دور سیلو پیچیده و فشارهای افقی را که بر سطح سازه اعمال می شود بخوبی تحمل می نماید . نفوذ آب در داخل سیلو غیر ممکن بوده و سطح داخل سیلو عاری از شیار و لبه می باشد .

براساس نیاز کارفرما (مشتری) ماشین های ساخت لیپ همراه با مواد لازم به محل ساخت ارسال و ساخت در محل انجام می گیرد . مواد لازمه ساخت عمدتاً فولاد گالوانیزه یا آلیاژی ضد زنگ خواهد بود .

ابتدا فونداسیون بتنی در محل احداث می گردد . فونداسیون ها به دو شکل ساخته می شوند ؛ فونداسیون تخت و فونداسیون قیفی شکل که تخلیه مواد ذخیره شده را از سیلو آسانتر می کند .

در فونداسیون ها اعم از تخت یا قیفی، باکس یا کانال مربوط به تخلیه سیلو پیش بینی و احداث می گردد بگونه ای که امکان بازدید از دستگاه تخلیه و سرویس آن وجود داشته باشد .

در شکل دیگر ممکن است سیلوها روی پایه احداث گردند .

ماشین های LIPP چند جزئی هستند و این حالت است که امکان تغییر قطر به دلخواه مشتری را امکانپذیر می سازد . یکی ماشین نورد و خم کننده اولیه که در دو طرف ورق رول اولین خم و لبه را ایجاد می کند، این ماشین در داخل سیلو قرار می گیرد و دیگری ماشین پرس و دوخت است IOL ding Machime که در خارج از سیلو قرار می گیرد . این دو ماشین به گونه ای تنظیم می شوند تا سیلو با قطر مورد نظر تولید و ساخته شود . پایه ها که تعداد آنها به قطر سیلوها بستگی دارد و نگهدارهایی که روی پایه ها جهت حرکت آسان بدنه سیلو نصب می گردد و با نورد ماشین اول روی ریلها چرخیده می شود تا ورقهای رول شده پس از ۳-۲ چرخش اولیه و پرس ورقهای دور اول و دوم با سوم تقریباً سازه به ارتفاع ۵/۱ متر می رسد . در این مرحله ماشین ها متوقف می شوند تا لبه بالای سیلو یامخزن به طور افقی برش زده شود تا تراز گردد و پس از آن کار نصب سقف شروع می شود و به راحتی و بدون نیاز به زدن داربست و در یک ارتفاع کم و در دسترس سقف اجراء می شود . سقف دارای شیبی بصورت متعارف حدود ۳۰-۲۷ درجه می باشد .

برای استحکام سازه در قسمت تراز شده بالا، رینگی از نوع ناودانی با ضخامت لازم از داخل به لبه ورق سیلو با پیچ و مهره وصل می گردد تا به استحکام سقف کمک نموده و سنگینی وزن دستگاه بارگیری (کانوایر) و حفاظ و کانال مربوط به آن را به خوبی تحمل نماید . مجدداً ساخت سیلو به همان روش نورد و خم و پرس و دوبل مخصوص لیپ ادامه پیدا می کند تا به ارتفاع مورد نظر برسد .

جهت تقویت سازه و بخصوص جهت خنثی نمودن نیروهای عمودی وارده به سیلو در زمان زلزله استیفنرهایی در داخل سیلو به بدنه وصل می گردد، که تعدادی تا سقف و تعدادی تا میانه ارتفاع ادامه  دارند .

این سازه در موارد ذیل کاربرد دارد :

۱.   سیلو برای ذخیره انواع غلات

  1. مخازن برای انواع مایعات

  2. مخازن برای گاز

مخزن برای مایعات :

با استفاده از فلز ضدزنگ یا استیل با گنجایش و ظرفیتهای مختلف قابل اجراء است (عکسهای صفحه ۵) که در این روش جهت واترپروف نمودن از چسب های پرکن در لایه های در حال پرس استفاده می گردد .